Az Infosztrájk az egyetemi autonómiáért nem hagyományos értelemben vett sztrájk. Nincsenek jogi feltételei. Az oktatók a tanszabadság jegyében maguk dönthetnek az órájuk anyagáról. Ha szeretnél erről részletesebben is tájékozódni, olvasd el Fleck Zoltán, az ELTE, Jog- és társadalomelméleti tanszék, tanszékvezető egyetemi tanárának rövid állásfoglalását az információs sztrájkról.
Hallgatók, oktatók, egyetemi dolgozók – mind segíthetünk az Infosztrájk megvalósulásában, de mindannyian egy kicsit másképp.
Neked mi a fontos a felsőoktatás helyzete, az egyetemi autonómia, a független oktatás, kutatás témakörében? A saját szakterületed felől közelítenél, vagy az általános kontextus felől, hogy mit jelent a modellváltás az egyetemeknek? Hogyan lehetne ezt úgy tematizálni, hogy konstruktív beszélgetés alakuljon ki az órán, a hallgatók is magukénak érezzék a témát?
Ha még nem tudod milyen órát tartanál, vagy úgy érzed nem vagy tisztában a modellváltás általános kontextusával:
A Tudástárban elemzéseket, tanulmányokat, közéleti írásokat találsz az egyetemek helyzetéről, oktatáspolitikáról, egyetemtörténetről. Fontos információkat a jelenleg folyó változások megértéséhez, a probléma keretezéséhez.
Az Óratervek a résztvevők által eddig beküldött ötletek gyűjteménye, ami folyamatosan frissül. Ha valamelyik megtetszik, használd nyugodtan az órádon. Ha van saját ötleted, küldd el nekünk te is, mi közzétesszük! Inspirálj te is másokat! A kész óraterveket a [email protected] címre várjuk.
A Kapcsolat gombra kattintva fel tudod tenni a kérdéseidet az Infosztrájkról, vagy kapcsolatba léphetsz a résztvevő egyetemek helyi szervező csapataival. Üzenj nekik, vagy szállj be a helyi kísérő programok kitalálásába és megvalósításába!
Szólj az eseményről a kollégáidnak: írj egy rövid ajánlást, hogy szerinted miért fontos az ügy, és küldd el nekik az infosztrajk.hu linkjét. Beszéljetek az oktatói közösségben az Infosztrájkról.
Mondd el egy posztban vagy rövid videóban, hogy te miért veszel részt!
Lájkold a Facebook oldalt, mert ott értesülhetsz a közös eseményekről, hírekről. Ha meghívod az ismerőseidet is, vagy megosztod a posztokat, még több emberhez jut el a hír.
Megteheted-e oktatóként, hogy Infosztrájk-órát tartasz? A válasz röviden: igen. Az oktatói szabadság része, hogy meghatározd az óra tematikáját. Ebbe senki nem szólhat bele.
Az óra elején mondd el, hogy miről fogsz beszélni, és hogy te személyesen miért tartod fontosnak a témát. Tájékoztasd a hallgatókat, hogy ha nem akarnak, nem kötelező részt venniük.
Ha biztos akarsz lenni benne, hogy a hallgatóid is szeretnének erről beszélni, szavaztasd meg a közösséget, hogy egyetértenek-e vele. Így máris elkezditek gyakorolni azt a demokratikus, részvételi rendszert, ahogy egy jó egyetemnek működnie kellene.
Nézz körül, tudd, hogy miről van szó. Az egyetemi közösségnek ugyanolyan része vagy, mint az oktatók – ez a te ügyed, a te felelősséged is. Elfogadják majd Európában a diplomád, ha a magyar egyetemek nem autonóm módon működnek? Csökkenni fog a kollégiumi helyek száma? Változnak az ösztöndíjak?
Szervezd meg a csoportodat. Jelezd, vagy jelezzétek olyan oktatóknak, akikben megbíztok, hogy szívesen beszélnétek a témáról. Az oktató is ember, nem könnyű döntés, hogy felvállalja, kiáll az egyetemi függetlenség mellett, és erről diskurzust indít. Bátorítsd, hogy tegye meg, mert téged, mint hallgatót, érdekel a téma!
Lájkold a Facebook oldalt, hogy értesülj a közös eseményekről, hírekről. Ha meghívod az ismerőseidet is, vagy megosztod a posztokat, még több ember hall az Infosztrájkról. Juttasd el minél több emberhez a hírt egyetemi körökben, és azon kívül is!
A Kapcsolat gombra kattintva fel tudod tenni a kérdéseidet az Infosztrájkról, vagy kapcsolatba léphetsz a résztvevő egyetemeken dolgozó, helyi szervező csapatokkal. Üzenj nekik, vagy szállj be a helyi kísérő programok kitalálásába és megvalósításába!
Kérdezz az oktatóktól, az egyetemi vezetéstől. Kérdezd meg, ami érdekel – kérdezz rá arra is, amit eddig a szőnyeg alá söpörtek! A cél a nyílt párbeszéd az órákon, és azokon kívül is.
A modellváltás a te ügyed is. Egyetemi dolgozóként több időt töltesz az egyetem falai között, mint a legtöbb hallgató; vannak, akik egy egész életet egy intézményben dolgoznak le.
Lájkold a Facebook oldalt, hogy értesülj a közös eseményekről, hírekről. Ha meghívod az ismerőseidet is, vagy megosztod a posztokat, még több ember hall az Infosztrájkról. Juttasd el minél több emberhez a hírt egyetemi körökben, és azon kívül is!
Tedd fel a kérdéseidet az egyetemi vezetésnek! A munkahelyedről van szó: a bizonytalanság, átláthatatlanság senkinek sem jó. Kérdezd meg, ami érdekel – kérdezz rá arra is, amit eddig a szőnyeg alá söpörtek!
A Kapcsolat gombra kattintva fel tudod tenni a kérdéseidet az Infosztrájkról, vagy kapcsolatba léphetsz a résztvevő egyetemeken dolgozó, helyi szervező csapatokkal. Üzenj nekik, vagy szállj be a helyi kísérő programok kitalálásába és megvalósításába!
Sok résztvevő egyetem szervez kísérőprogramokat, például beszélgetéseket, fórumokat. Vegyél részt ezeken, légy része a diskurzusnak!